Jak wykonuje się hydroizolację dachu?
- Szczegóły
Szczelność to najważniejsza cecha dachu – odpowiednio zabezpieczona powierzchnia gwarantuje ochronę przed wodami opadowymi, co stanowi jedno z podstawowych zadań każdego pokrycia dachowego. Wszelkie nieszczelności mogą doprowadzić do zalania części domu, co będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia nieplanowanego remontu. Natomiast sama naprawa usterki może być niemożliwa do usunięcia, jeżeli warstwa hydroizolacyjna dachu została wykonana nieprawidłowo. Zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśniamy, na czym polega uszczelnianie pokrycia dachowego.
Jakie typy dachów wymagają zastosowania hydroizolacji?
Istnieje kilka rodzajów dachów, do których zalicza się typ: spadzisty, płaski, wielokondygnacyjny. Dachy spadziste pokryte dachówką lub blachodachówką z natury nie wymagają zastosowania szczególnej ochrony przed wodami opadowymi, jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie. Pozwoli ono uchronić dom przed zalaniem, jeśli wystąpi usterka pokrycia, np. pęknie dachówka. Inna sytuacja jest w przypadku typu płaskiego i wielokondygnacyjnego. Dach płaski zdecydowanie wolniej odprowadza wodę i jest bardziej narażony na uszkodzenia – stwarza to ryzyko powstawania przecieków. Co się tyczy dachów wielokondygnacyjnych, hydroizolacja jest szczególnie wskazana w miejscach łączenia ze ścianą budynku. Jest to przestrzeń newralgiczna z punktu widzenia przedostawania się deszczówki.
Z jakich materiałów można wykonać hydroizolację dachu?
W celu uszczelniania dachów najczęściej stosuje się dwa rodzaje materiałów:
- produkty wyprodukowane z masy bitumicznej,
- folie hydroizolacyjne.
Przykładem produktu wykorzystującego właściwości masy bitumicznej jest papa. Materiał ten jest stosowany szczególnie często na dachach płaskich. Swoją popularność zawdzięcza łatwemu montażowi, niskiej cenie oraz bardzo dobrym parametrom technicznym. Warto jednakże pamiętać o tym, że jest to materiał podatny na pękanie, a powierzchnia niepoddawana konserwacji może zacząć pękać i przeciekać. Folie hydroizolacyjne są produktem najczęściej wybieranym przez specjalistów. Do tego grona towarów zaliczyć można: folie polietylenowe, folie z ekranem aluminiowym oraz aktywne. Jest to rozwiązanie, które zapewni skuteczną ochronę przed wodą. Powierzchnia zabezpieczona membraną poradzi sobie z deszczem, topniejącym śniegiem, czy wysokimi temperaturami. Obojętnie na jakie rozwiązanie się Państwo decydują, realizacją powinni zająć się specjaliści mający odpowiednie doświadczenie w dziedzinie wykonywania pokrycia i hydroizolacji dachu.